Kik vagyunk?

A Kaméleon kamerát két gyermekorvos alkotta meg, akik maguk is gyakorló édesapák. Király Balázs és Altorjai Péter több, mint negyedszázados praxisuk alatt többezer kis beteget vizsgáltak már meg, és pontosan tudják, mekkora segítség a szülőknek, ha elbizonytalanodás esetén gyorsan megnyugtató választ kapnak aggodalmukra.

„Már évek óta élek a mobilkommunikáció előnyeivel a munkámban: a sürgős esetekben telefonon igyekszem útbaigazítást adni az aggódó szülőknek. Gyakran hívnak azzal, hogy bágyadt a gyerek, piros a torka. Ilyenkor látnunk kell a beteg területet. Több, mobiltelefonnal készített kép után kezdtünk el Péterrel azon gondolkodni, milyen eszközzel tudnának a szülők megfelelő minőségű és részletezettségű felvételt készíteni. Egy jó minőségű kamera, a pontos, szabályozható LED-világítás és persze a nyelv lenyomása, ez a három pont valósul meg a mi eszközünkben. Fontos volt számunkra, hogy a kis betegeknek minél kevésbé legyen ijesztő vagy kellemetlen a felvétel elkészítése, ezért szerethető külsőbe rejtettük az eszközöket. Én a rendelésemre sokszor Hugó nevű  kutyámmal érkezem, látom, hogy jelenléte milyen jótékonyan hat a gyerekekre. Bízunk abban, hogy kaméleonoknak is hasonló sikere lesz a kis betegeknél.”

Király Balázs, gyerekorvos


„Szeretem a kütyüket, otthon szinte egy egész szobányi különböző eszközöm van. Nagyszerű dolognak tartom, hogy a tudomány és a technológia fejlődésének eredményei beépülnek a mindennapjainkba, egyszerűbbé, kényelmesebbé teszik azt. A Kaméleon kamera kialakításánál elsősorban a kisgyerekes szülőkre gondoltunk. A torokfájás a rutinos szülőket próbára teszi: ugyan javarészt beavatkozás nélkül gyógyuló jelenségről van szó, ám néhány esetben gyógyszeres kezelésre is szükség lehet. A felvétel birtokában gyorsan vissza tudunk jelezni, indokolt-e további vizsgálat. Ha egyszerűbb megfázásról van szó, nem kell a szülőnek olykor szabadságot kivéve útra kelni a beteg gyerkőccel, esetleg zsúfolt előtérben várakozni, a gyerekek otthonuk nyugalmában gyógyulhatnak.”

Altorjai Péter, gyerekorvos

Hogyan jött létre a Kaméleon kamera?

Közel harminc éve dolgozunk gyermekorvosként. Ez idő alatt folyamatosan nyomon követtük a tudomány változását, a technológiai fejlődést, kerestük az újdonságokat, a korszerűbb módszereket és eszközöket, hogy munkánkat minél hatékonyabban tudjuk ellátni. A kaméleon kamerát is ez a szándék, vágy hozta életre.

Tapasztalatunk szerint a szülők számos esetben már a betegség első pillanatától fogva szeretnének szakmai segítséget kapni a gyermekorvostól. Felgyorsult világunkban az is igény, hogy az egyszerűbb problémákat a rendelő meglátogatása nélkül orvosoljuk.

Fizikai vizsgálat nélkül azonban a helyes diagnózis csak a minél pontosabb leírás, fotó, felvétel alapján fogalmazható meg. Megfelelő felvétel birtokában lehetősége van az orvosnak eldönteni, hogy egyszerűbb, otthoni ápolással gyógyítható betegségről van szó, vagy a rendelőben lefolytatott, további fizikai vizsgálatra van szükség.

Különösen így van ez a gyakori megfázások, torokgyulladások esetén. Az okostelefonok világában egyszerűnek tűnik videófelvételt készíteni a gyermek torkáról, de a végeredmény az esetek nagyobb részében sajnos nem alkalmas arra, hogy az orvos pontos diagnózist alkosson.

Több, ráadásul jóval drágább hasonló eszköz kipróbálása után döntöttünk úgy, hogy létrehozunk egy számukra megfelelő gyerektorok-vizsgáló kamerát. Célunk egy könnyen kezelhető eszköz kialakítása volt, ami képes a diagnózis felállításához szükséges részletességű kép alkotására a spatula és a fényforrás egyidejű biztosításával, és ráadásul a gyerekek számára is szerethető formájú.

Kameránkat és a spatulát ugyanis egy kaméleon belsejébe rejtettük. A nem túl izgága, általában kitartóan ücsörgő kaméleon hosszú nyelve ebben az esetben a spatulát és a kamerát rejti, így a vizsgálat során a gyerekek nem egy furcsa eszközzel, hanem egy kedves állattal találkoznak. A kamera által készített képet a szülők aztán könnyedén és gyorsan tudják eljuttatni a gyerekorvosnak, aki biztonságosan tud dönteni arról, be kell-e a vinni további vizsgálatra a rendelőbe a gyermeket.

Az első prototípus használata során számos kollégáktól kapunk visszajelzést arra vonatkozóan, hogy a kaméleon-kamera nagy segítséget jelentett a munkájukban. Ez arra ösztönzött bennünket, hogy forgalomba hozzuk a kaméleon-kamerát, ami megbízható, biztonságos, elérhető árú termék.

A vidám, játékos kaméleon-kamerával sokkal könnyebb rávenni a gyerekeket a torokvizsgálatra, különösen, ha még a színét is ők választhatják ki.

Nekünk orvosoknak is óriási segítség, hiszen egy kisebb gyerek torokvizsgálatánál maximum pár másodpercig láthatjuk a “lényeget”, a videót visszanézve azonban jóval több idő jut a diagnózis felállítására. A videót szinte kockáról-kockára elemezhetjük, rögtön megmutathatjuk, elmagyarázhatjuk a szülőknek, hogy a felvételen látható elváltozás mit jelenthet, szükséges-e a gyógyszeres kezelés.

A videót a gyermekek dokumentációjában tárolhatjuk, ami megerősíti, hitelesíti az orvos szakmai döntéseit. De elküldhetjük a szülőknek is, akik saját tapasztalat alapján szintén örülnek annak, ha nem csak “egy kicsit piros a torka” szakvéleményt kapnak, hanem pontos képet a gyermekük állapotáról.

A felvétel alkalmas arra is, hogy vitatott esetben szakkonzíliumot kérjen a gyerekorvos.